Jak działa manometr ciśnienia?

Jak działa manometr ciśnienia?

Manometry ciśnienia służą do pomiarów ciśnienia rozmaitych cieczy i gazów. Wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu dziedzinach przemysłu. Urządzenia te inaczej nazywane są po prostu ciśnieniomierzami.

Na rynku dostępne są manometry ciśnienia różnego typu. Wyróżniamy przede wszystkim manometry z rurką Bourdona, manometry membranowe, puszkowe, manometry różnicy ciśnień i cyfrowe. Ciśnieniomierze muszą być niezwykle precyzyjne i solidne.

Manometry z rurką Bourdona

Podstawowym elementem manometru z rurką Bourdona jest właśnie ta specjalna rurka. Jest to metalowa i bardzo sprężysta część, która posiada specjalnie ukształtowany i spłaszczony przekrój. Manometry z rurką Bourdona można stosować zarówno w mediach agresywnych typu przemysł chemiczny, jak również w mediach zanieczyszczonych oraz mediach nieagresywnych, czyli np. w wodociągach i instalacjach grzewczych. Jeżeli mamy do czynienia z rozmaitymi drganiami na instalacji, to stosujemy manometry  z rurką Bourdona i z wypełnieniem glicerynowym.

Manometry membranowe

W manometrach membranowych elementem pomiarowym jest specjalna okrągła sprężysta płytka. Zamontowana jest ona bardzo szczelnie w niemalże nieodkształcalnym korpusie. Z kolei manometry puszkowe posiadają charakterystyczny zbiornik pomiarowy. Powierzchnie zbiornika odkształcają się sprężyście, tym samym przeciwstawiając się sile parcia od ciśnienia, które jest mierzone. Natomiast komora pomiarowa składa się z dwóch sprężystych przepon. Są one stosownie przetłoczone oraz odpowiednio spojone ze sobą.

Manometry różnicy ciśnień

Manometry różnicy ciśnień służą do pomiarów bezpośredniej różnicy pomiędzy dwoma ciśnieniami. Tego typu urządzenia występują w kilku konfiguracjach, jednak zasadniczo ich sposób pomiaru pozostaje ten sam. W manometrach różnic znajdują się przede wszystkim rurki i przepony. Ponadto czasem stosuje się w nich jeszcze innego rodzaju elementy sprężyste.

Opisane powyżej manometry ciśnieniowe to tradycyjne urządzenia analogowe. Czyli posiadają tarczę i wskazówki, które pokazują wynik danego pomiaru. Jednak w sprzedaży dostępne są też nowoczesne manometry cyfrowe. Wyposażone są one w wygodne wyświetlacze. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na dobry pomiar ciśnienia, jak również można na nich wyświetlać wartości progowe lub średnie z ostatnio przeprowadzonych pomiarów.

Na rynku dostać można jeszcze kilka innych typów manometrów jak chociażby termo-manometry lub manometry wzorcowe. Szeroki wybór tego rodzaju produktów dostepny na stronie producenta Gasconcept umożliwia zakup urządzenia zgodnego z konkretną instalacją.

 

POWIĄZANE PORADY

Najczęściej stosowane rodzaje opakowań

Branża opakowaniowa przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Opakowania wykorzystywane są niemal na każdym kroku. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie branży spożywczej.   Tutaj opakowania mogą pełnić szereg funkcji. Z

POWIĄZANE WPISY

MesoLogic Systems Zabieg karboksyterapii

MesoLogic Systems Zabieg karboksyterapii

ul. Wyszyńskiego 62 05-220 Zielonka
MesoLogic już od 10 lat oferuje zaopatruje gabinety medycyny estetycznej w specjalistyczny sprz
https://mesologic.pl/
Ilość odwiedziń: 236
Ocena: 0
Komentarzy: 0
Ostatnia wizyta: 26.05.2020
Data dodania: 12.04.2019
urządzenie do ka... preparaty do mez... szkolenia medycy... urządzenia dla ...

Kanet meble kuchenne

ul. Rudna Wielka 62A 36-054 Mrowla woj. podkarpackie
Kanet Meble to firma, która od ponad 10 lat działa na rynku meblarskim. Firma ta zajmuje
http://www.kanet-meble.pl/
Ilość odwiedziń: 208
Ocena: 0
Komentarzy: 0
Ostatnia wizyta: 02.06.2020
Data dodania: 12.04.2019
meble kuchenne rz... meble na zamówi... meble rzeszów kanet meble