Kajaki turystyczne i sportowe

Kajaki turystyczne i sportowe
Chyba każdy z nas kojarzy czym mniej więcej jest kajak. Czy jednak kajak turystyczny posiada jakieś specjalne atrybuty, które wynoszą go ponad inne?
Otóż kajaki dzielą się na łodzie sportowe oraz te turystyczne. Obydwa rodzaje posiadają dodatkowe podtypy, ale generalnie podział ten odnosi się do konstrukcji, którą dobiera się w zależności od celu. Zastosowanie typowego kajaka turystycznego wydaje się zatem oczywiste. O ile nie będzie on odpowiednim wyborem w przypadku wysokogórskich spływów rwącym nurtem oraz morskich wojaży, to perfekcyjnie odnajdzie się w roli władcy spokojniejszych rzek oraz jezior. Rozmiar przeciętnego kajaka turystycznego zamyka się w granicy 3-5 m długości oraz 60-80 cm szerokości. Wprawienie kajaka turystycznego w ruch oraz osiągnięcie większej ilości węzłów polega na wykorzystującym podstawowe prawa fizyki napędzie – wiośle o dwóch piórach, które nie jest oparte o jakiekolwiek urządzenia przymocowane do pokładu. Niestety nie jest to okręt, za pomocą którego można dokonać skutecznego abordażu, jednakże posiada on swe unikalne zalety, które spychają niemożność podboju oraz zatopienia wrogiej jednostki na dalszy plan. O ile kajakarstwo turystyczne nizinne ukierunkowane jest przede wszystkim na docieranie do spokojnych spływów, to wyróżnić możemy dwa dodatkowe rodzaje zarówno kajakarstwa turystycznego, jak i samych kajaków turystycznych. 

Kajakarstwo górskie – możemy je podzielić na wyczynowe oraz omawiane tutaj turystyczne, które polega na pływaniu wyłącznie dla samej przyjemności, która płynie z tej czynności. Użytkownik kajaka górskiego powinien być wyposażony w: kajak, wiosło, piankę neoprenową bądź suchy kombinezon, kask, kamizelkę asekuracyjną oraz fartuch. Kajaki przeznaczone do tego typu spływów są krótsze, a ich linia jest mniej smukła w porównaniu do kajaków turystycznych nizinnych oraz morskich.

Kajakarstwo morskie – mniej popularny typ kajakarstwa. Bez jakichkolwiek dokumentów można pływać wyłącznie wzdłuż wybrzeża. Możliwa jest dłuższa podróż, jednakże wymaga ona tzw. asekuracyjną, czyli gdy w pobliżu znajduje się jednostka pokroju jachtu lub kutra rybackiego. Przed zdecydowaniem się na podróż tego typu najlepiej zapoznać się z innymi wariantami kajakarstwa, gdyż zapuszczenie się na głębokie i zdradliwe wody morskie bez odpowiedniego doświadczenia może łatwo przeistoczyć się z przygody w tragedię. Kajaki projektowane do tego typu wojaży cechują się wyjątkowo smukłą oraz dynamiczną linią, która lepiej sprawuje się na falach.